Responsabil Calitate si Proiecte

BRD Asigurari de Viata recruteaza Responsabil Calitate si Proiecte

brd_yopmail.com_kcdk
Valabil pana la: 2018-02-01

Compania BRD Asigurari de Viata Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Locatie:
- Bucuresti

Obiectivul postului:
- Asigura calitatea consistenta in departamentul de operatiuni prin dezvoltarea si implementarea sistemului de management al proceselor, a automatizarii si a contributiei in cadrul proiectelor.

Responsabilitatile principale ale postului sunt:
- Analizeaza si identifica in permanenta solutii pentru optimizarea proceselor in cadrul tuturor serviciilor departamentului de operatiuni;
- Identifica, implementeaza, monitorizeaza si raporteaza sefului Departamentului principalii indicatori de performanta (KPI) si principalii indicatori de risc (KRI) la nivelul intregului departament;
- Defineste, actualizeaza, monitorizeaza si implementeaza indicatorii-cheie de performanta pentru serviciile externalizate (acordurile la nivel de servicii cu partenerii si contractele de agent cu distribuitorii);
- Responsabil de performanta controalelor, impreuna cu persoana care detine functia de control intern:

  • Se asigura toate controalele se fac in conformitate cu procedurile in vigoare;
  • Implementarea unui program de controale neanuntate privind calitatea datelor si procesele operationale;

- Analizeaza, raporteaza si propune masurile necesare pentru prevenirea si eliminarea defectiunilor aparute in cadrul proceselor operationale;
- In colaborare cu colegii, realizeaza revizuirea si imbunatatirea periodica a proceselor si practicilor:

  • Asigura respectarea standardelor de calitate interne si externe;
  • Identifica zonele de dezvoltare/optimizare, sugereaza imbunatatirea activitatii si procedurilor existente;
  • Ca urmare a analizelor efectuate, identifica si propune planuri de actiune, asigurand ulterior implementarea acestora;
  • Imbunatatirea si diseminarea bunelor practici;

- Participa activ la proiecte, in calitate de expert in procesele operationale;
- Raporteaza urmarirea activitatilor si a bugetului catre seful Departamentului operatiuni;
- Elaboreaza procedurile/instructiunile specifice pentru activitatile de care este responsabil;
- Gestioneaza analiza reclamatiilor si raportarea catre institutii: analizeaza si pregateste prezentarea pentru comitetul de reclamatii, KPI, tablourile de bord si propune optimizari;

  • Reprezinta compania intr-un mod constructiv si pozitiv in relatiile cu partenerii de afaceri, cu autoritatile si asigura o comunicare eficienta cu colegii si superiorii. Efectueaza sarcinile de lucru desemnate de sefii care este responsabil se desfasoara in parametri optimi;
  • Pastreaza o stransa legatura cu toti interlocutorii in vederea implementarii proceselor de care este responsabil;
  • Abilitati de analiza si dezvoltare rapoarte privind activitatea pe care o gestioneaza;
  • Se asigura de buna relationare cu partenerii externi (BRD, parteneri, distribuitori, etc.);
  • Intalnirea anuala de evaluare;
  • Asigura derularea lunara a Supravegherii Permanente si raportare catre superiori.

Cunostintele si competente necesare ocuparii postului:
- Experienta in domeniul asigurarilor de viata/sanatate , individuale si de grup si activitate de bancassurance (5-8 ani);
- Experienta manageriala de minim 5 ani;
- Experienta in proiecte si optimizari de procese;
- Abilitati de leadership, comunicare, motivare si spirit de echipa;
- Capacitate de a lua decizii in conditii de stres si de a respecta termenele limita;
- Organizare, responsabilitate si orientare catre client;
- Autonomie si initiativa;
- Studii superioare finalizate (licenta, plus studii aprofundate/master);
- Limbi straine - engleza: nivel avansat, franceza - avantaj;
- Cunostinte solide PC - MS Office applications (Excel, Word, PowerPoint).

Tip contract:
- Nedeterminat.

Cei interesati pot trimite candidatura la adresa elena.rusu@brd.ro pana la data de 08.02.2018.