Auditor IT - Consultant in Informatica

ASF Romania recruteaza Auditor IT - Consultant in Informatica

asf_yopmail.com_u24t
Actualizat la: 2017-06-13
Valabil pana la: 2017-06-30

Compania ASF Romania Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Atributiile si responsabilitatile principale ale postului:
-Verifica/ auditeaza tehnologiile informatice/ sistemele informatice ale entitatilor implicate in sistemul de pensii private, identifica ariile de risc IT in activitatea desfasurata de catre acestea si realizeaza o clasificare a acestora in functie de riscurile identificate;
-Identifica si evalueaza riscurile operationale generate de utilizarea tehnologiei informatiei si comunicatiilor la nivel de oameni, procese, sisteme si mediu extern, inclusiv de fapte ce tin de criminalitatea informatica;
-Verifica modul in care entitatile implicate in sistemul de pensii private isi indeplinesc obligatiile referitoare la evaluarea interna a riscului operational si organizarea pe procese a activitatilor aferente utilizarii tehnologiei informatiei;
-Indeplineste atributii specifice privind identificarea, prevenirea si reducerea impactului potential negativ al riscurilor operationale generate de utilizarea de catre entitatile controlate a tehnologiei informatiei si comunicatiilor, potrivit predeverilor legale incidente.

Cerinte pentru ocuparea postului:

Studii si experienta:
-Studii superioare absolvite cu diploma de licenta cu specializare tehnica/ IT sau studii superioare absolvite cu diploma de licenta + cursuri de specializare cu profil IT;
-Certificare CISA (Certified Information System Auditor);
-Cunostinte de elaborare a procedurilor specifice procesului de audit IT;
-Cunostinte de management al riscurilor operationale generate de sistemele IT;
-Cunoasterea standardelor privind managementul securitatii informatiei si infrastructura centrelor de date (SR ISO/IEC 27001, SR ISO/IEC 27002, ISO/IEC 20000, TIA-942);
-Experienta de minimum 3 ani pe posturi cu studii superioare in domeniul audit IT;
-Cunostinte de nivel avansat de MS Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook);
-Cunostinte de nivel mediu de limba engleza.

Competente organizationale:

-Orientare catre rezultate;
-Munca in echipa;
-Creativitate si inovatie;
-Etica si integritate;
-Intelegere si tact organizational.

Continutul dosarului de candidatura:
- CV in format Europass;
- Fisa personala candidat care poate fi descarcata de aici;
- Copie a actului de identitate al candidatului;
- Scrisoare de motivatie.

Reguli de transmitere a dosarelor de candidatura:
Dosarele de candidatura se transmit electronic la adresa cariere@asfromania.ro

printr-un singur mesaj care sa cuprinda toate documentele solicitate, scanate si salvate in format .pdf,  iar subiectul mesajului trebuie sa contina denumirea postului mentionat in titlul anuntului.

Aspecte generale privind derularea procesului de recrutare:
Dosarele de candidatura incomplete sau care au fost transmise dupa data limita de depunere a candidaturilor nu vor fi luate in considerare.
Simpla transmitere a dosarelor de candidatura nu presupune acceptarea automata a candidaturii. Candidatii care se califica sa participe in urmatoarea etapa a procesului de recrutare vor fi informati in termen de 10 zile lucratoare de la incheierea etapei de depunere a dosarelor de candidatura.

Job Urgent