Actuar

ATE INSURANCE Romania recruteaza Actuar

ateinsurance_yopmail.com_36bn
Actualizat la: 2016-10-18
Valabil pana la: 2016-10-31

Compania ATE INSURANCE Romania Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Descrierea postului:
- Coordonarea, organizarea si monitorizarea activitatii de actuariat;
- Coordonarea calculului de tarife si rezerve conform NGAAP, IFRS si Solvency II;
- Asigurarea standardelor de calitate a datelor aferente rezervelor, modelului intern si formulei standard pentru riscurile de subscriere;
- Calculul formulei standard pentru riscurile de subscriere;
- Intocmirea documentatiei aferente activitatilor derulate (raport actuarial, documentatie model intern, proceduri/ norme interne);
- Cooperarea cu departamentul de Risk management in vederea efectuarii testelor de stres;
- Participarea la evaluarea riscurilor de subscriere in cadrul analizelor de scenarii si testelor de stres;
- Efectuarea de raportari specifice conform NGAAP, IFRS si Solvency II.

Cerinte:
- Experienta intr-o pozitie similara minim 3 ani;
- Inscriere in Registrul Actuarilor;
- Experienta relevanta in Solvency II;
- Limba engleza avansat;
- Indeplinirea cerintelor de competenta, probitate morala si guvernanta conform reglementarilor legale;
- Gandire analitica, capacitate de analiza si sinteza.

Profilul candidatului:
- Gandire strategica si spirit inovator;
- Abilitati exceptionale de leadership;
- Orientare catre obtinerea rezultatelor si atingerea obiectivelor;
- Abordarea sarcinilor cu entuziasm;
- Abilitati exceptionale de comunicare;
- Cunostinte de legislatie in domeniul asigurarilor;
- Studii universitare si cursuri de specializare in domeniu;
- Foarte bune cunostinte de utilizare PC.

Oferta:
- Pachet salarial corespunzator pozitiei;
- Echipa competitiva, dinamica si profesionista.

Persoanele interesate sunt rugate sa trimita CV-ul pe adresa neli.burlacu@ateinsurance.ro.