Risk Manager

ATE INSURANCE Romania recruteaza Risk Manager

ateinsurance_yopmail.com_36bn
Actualizat la: 2016-10-18
Valabil pana la: 2016-10-31

Compania ATE INSURANCE Romania Nivel cariera Peste 3 Ani Exp
Limbi straine

Descrierea postului:
- Pregateste strategiile, procesele si politicile de management al riscului pe care le supune dezbaterii Conducerii executive;
- Identifica riscurile din cadrul societatii (ex: risc de subscriere, de lichiditate, de piata, operational, de credit, etc.);
- Contribuie la determinarea profilul de risc al societatii;
- Stabileste criteriile pentru masurarea riscurilor (teste de stres pe clase de riscuri);
- Asigura identificarea si evaluarea riscurilor nou aparute, in conditiile dezvoltarii activitatii prin analizarea impactului potential al acestora asupra profilului de risc al societatii;
- Intocmeste rapoarte catre conducerea administrativa si conducerea executiva privind evolutia riscurilor si depasirea limitelor de toleranta aprobate;
- Analizeaza si calculeaza riscurile ce urmeaza a fi incluse la calcularea SCR;
- Participa impreuna cu Departamentul Actuariat, la studiile de impact calitativ si cantitativ efectuate in conformitate cu cerintele Solvency II.

Cerinte:
- Studii superioare (economice sau de specialitate in domeniul de management al riscului ori actuariat);
- Experienta minim 3 ani intr-o pozitie similara;
- Experienta relevanta in Solvency II;
- Limba engleza avansat;
- Indeplinirea cerintelor de competenta, probitate morala si guvernanta conform reglementarilor legale;
- Gandire analitica, capacitate de analiza si sinteza.

Profilul candidatului:
- Gandire strategica si spirit inovator;
- Abilitati exceptionale de leadership;
- Orientare catre obtinerea rezultatelor si atingerea obiectivelor;
- Abordarea sarcinilor cu entuziasm;
- Abilitati exceptionale de comunicare;
- Cunostinte de legislatie in domeniul asigurarilor;
- Studii universitare si cursuri de specializare in domeniu;
- Foarte bune cunostinte de utilizare PC.

Oferta:
- Pachet salarial corespunzator pozitiei;
- Echipa competitiva, dinamica si profesionista.

Persoanele interesate sunt rugate sa trimita CV-ul pe adresa neli.burlacu@ateinsurance.ro.

Job Urgent