Responsabil Asigurari

ASF Romania recruteaza Responsabil Asigurari

asf_yopmail.com_u24t
Actualizat la: 2016-08-30
Valabil pana la: 2016-09-30

Compania ASF Romania Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Serviciul: Reglementare
Directia: Reglementare - Autorizare/ SAR

Responsabilitati principale
- Coordoneaza elaborarea proiectelor de acte normative privind domeniul asigurarilor-reasigurarilor, cu exceptia celor care intra in atributiile serviciului asigurari obligatorii;
- Coordoneaza procesul de notificare catre institutiile de resort a masurilor luate pentru transpunerea in legislatia nationala a prevederilor directivelor UE in vigoare;
- Coordoneaza procesul de consultare publica cu asociatiile profesionale din domeniul asigurarilor-reasigurarilor si cu alte persoane interesate asupra proiectelor de acte normative emise;
- Coordoneaza elaborarea metodologiilor necesare in vederea urmaririi implementarii regimului de supraveghere Solvabilitate II;
- Coordoneaza elaborarea propunerilor de modificare si/sau completare a legislatiei nationale din domeniul asigurarilor - reasigurarilor, care sa asigure procesul de dezvoltare a cadrului legislativ privind pregatirea profesionala in domeniul asigurarilor-reasigurarilor si contribuie la implementarea acestuia;
- Analizeaza si avizeaza proiectele de acte normative initiate de alte structuri organizatorice si elaboreaza propuneri de modificare si/sau completare a acestora privind aspecte care intra in aria de reglementare a domeniului asigurarilor-reasigurarilor, cu exceptia celor care intra in atributiile serviciului asigurari obligatorii;
- Analizeaza si avizeaza proiectele de acte normative initiate de alte autoritati, privind aspecte care intra in aria de reglementare a serviciului;
- Coordoneaza elaborarea ghidurilor/instructiunilor pentru asigurarea implementarii unitare a reglementarilor in vigoare, asigurand interpretarea prevederilor legale atat pentru structurile organizatorice din cadrul A.S.F., cat si pentru societatile din piata asigurarilor-reasigurarilor;
- Coordoneaza elaborarea programelor de calificare si pregatire profesionala continua a intermediarilor in asigurari si tematica de examinare a persoanelor care participa la asemenea programe, in conformitate cu legislatia in domeniu;
- Furnizeaza persoanelor fizice/juridice sau altor structuri organizatorice, la solicitarea acestora, puncte de vedere privind legislatia referitoare la activitatea de asigurare-reasigurare si cea de intermediere in asigurari, cu exceptia asigurarilor obligatorii.

Cerinte pentru ocuparea postului

Studii si experienta:
- Studii superioare absolvite cu diploma de licenta;
- Studii de master/ postuniversitare sau absolvirea unor cursuri in domeniul financiar-bancar;
- Experienta de specialitate in domeniu: minimum 3 ani pe posturi cu studii superioare in domeniul asigurarilor.

Competente functionale privind:
- Cunostinte de limba engleza nivel mediu;
- Cunostinte Microsoft Office nivel mediu.

Competente specifice postului:
- Calitati personale derivate din specificitatea postului: capacitate mare de analiza si sinteza, reactie rapida, capacitate de munca in conditii de stres, de comunicare, flexibilitate in gandire.

Competente comportamentale (organizationale):
- Orientare catre rezultate, munca in echipa, creativitate si inovatie, etica si integritate, intelegere si tact organizational.

Inscrierea se face exclusiv la adresa cariere@asfromania.ro prin depunerea unui dosar de candidatura conform conditiilor mentionate pe site-ul ASF: asfromania.ro/despre-ASF/ cariere/posturi disponibile.