Auditor It - Consultant in Informatica

ASF Romania recruteaza Auditor It - Consultant in Informatica

asf_yopmail.com_u24t
Actualizat la: 2016-08-01
Valabil pana la: 2016-08-31

Compania ASF Romania Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Serviciul: Control Entitati Reglementate
Directia: Supraveghere si Control/ SIIF

Responsabilitati Principale:
- identifica riscurile operationale asociate tehnologiei informatiei si comunicatiilor;
- participa la desfasurarea actiunilor de control la entitatile reglementate;
- elaboreaza proceduri interne specifice cu luarea in considerare a mecanismelor de evaluare a riscului;
- analizeaza datele puse la dispozitie si intocmeste note si procese-verbale de control;
- inregistreaza, tine evidenta si monitorizeaza implementarea masurilor dispuse in urma activitatii desfasurate;
- colaboreaza si ofera suport tehnic de specialitate altor structuri din cadrul DSC-SIIF, cu acordul Directorului directiei si al sefului de serviciu.

Cerinte pentru ocuparea postului:

Studii si experienta:
- studii superioare absolvite cu diploma de licenta;
- certificat de atestare - auditor IT;
- experienta de specialitate in domeniul IT de minimum 2 ani pe posturi cu studii superioare.

Constituie un avantaj:
- studii de master/postuniversitare sau absolvirea unor cursuri de perfectionare in domeniul IT sau in domeniul pietei de capital;
- experienta de specialitate in audit IT;
- experienta in domeniul financiar-bancar/piata de capital;
- Competente IT: competente in utilizarea unor soft-uri de profil (ex. softuri specializate in domeniul pietei de capital: Capital Software, Endava, BrokAssist etc.).

Competente functionale privind:
- Capacitate in elaborarea procedurilor specifice procesului de audit IT;
- Managementul riscurilor operationale generate de sistemele IT;
- Capacitate in evaluarea securitatii informatiei si a sistemelor informatice conform standardelor in domeniu;
- Competente de limba engleza: nivel mediu;
- Competente IT: nivel avansat.

Competente comportamentale (organizationale):
- orientare catre rezultate, munca in echipa, creativitate si inovatie, etica si integritate, intelegere si tact organizational.

Inscrierea se face exclusiv la adresa cariere@asfromania.ro prin depunerea unui dosar de candidatura conform cerintelor si conditiilor mentionate pe site-ul A.S.F., respectiv:asfromania.ro/DespreASF/cariere/posturidisponibile.

Job Urgent