Sef Serviciu, Serviciul de Rezolutie a Asiguratorilor si Firmelor de Investitii, Directia Strategie si Stabilitate Financiara

ASF Romania recruteaza Sef Serviciu, Serviciul de Rezolutie a Asiguratorilor si Firmelor de Investitii, Directia Strategie si Stabilitate Financiara

asf_yopmail.com_u24t
Actualizat la: 2016-05-31
Valabil pana la: 2016-06-07

Compania ASF Romania Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Cerinte pentru ocuparea postului

Studii si experienta:
- Studii superioare absolvite cu diploma de licenta;
- Studii de master/ doctorat/ postuniversitare sau absolvirea unor cursuri de management si/sau leadership sau alte cursuri de perfectionare;
- Experienta profesionala de minimum 5 ani pe posturi cu studii superioare in domeniul financiar-bancar, cu atributii privind reorganizarea si lichidarea/ insolventa;
- Experienta manageriala de minimum 3 ani;
- Experienta privind proiectarea conceptelor de redresare si a masurilor operationale si privind procesele de business referitoare la activitatile de preluare, achizitie sau fuziune in societatile de asigurare/ firme de investitii;
- Cunostinte de limba engleza nivel avansat;
- Cunostinte Microsoft Office nivel mediu.

Competente comportamentale (manageriale si organizationale):
- Leadership;
- Conducerea echipei;
- Managementul performantei;
- Luarea deciziilor;
- Orientare catre rezultate;
- Munca in echipa;
- Creativitate si inovatie;
- Etica si integritate;
- Intelegere si tact organizational.

Atributiile si responsabilitatile principale ale postului:
- Evalueaza planurile de redresare si face recomandari structurii care exercita functia de supraveghere;
- Elaboreaza si propune spre aprobare planurile de rezolutie, cu precizarea instrumentelor de rezolutie ce pot fi aplicate, cu consultarea structurii organizatorice care exercita functia de supraveghere si a asiguratorului/firmei de investitii, dupa caz;
- Reevalueaza si, daca este cazul, propune actualizarea planurilor de rezolutie, pe baza informatiilor primite de la structurile organizatorice care exercita functia de supraveghere, dupa caz;
- Evalueaza posibilitatile de aplicare a planurilor de rezolutie si propune actualizarea anuala a planurilor de rezolutie sau la fiecare modificare majora si le supune aprobarii conducerii ASF;
- Propune aprobarea efectuarii de catre un auditor financiar a evaluarii activelor, datoriilor si capitalurilor proprii ale unui asigurator in scopul stabilirii masurilor de rezolutie ce urmeaza a fi intreprinse;
- Propune spre aprobare declansarea procedurii rezolutiei si aplicarea instrumentelor si competentelor de rezolutie sau lichidarea asiguratorului/firmei de investitii, conform procedurii obisnuite de insolventa;
- Propune spre aprobare desemnarea unui administrator de rezolutie si limitele mandatului acestuia;
- Propune spre aprobare documentele privind constituirea institutiei-punte, organele de conducere, remuneratia si responsabilitatile acestora, strategia si profilul de risc, precum si vanzarea institutiei-punte sau a activelor acesteia;
- Exercita atributii de supraveghere si control asupra institutiei-punte si asupra vehiculului de administrare a activelor;
- Propune spre aprobare documentele privind constituirea vehiculului de administrare a activelor, organele de conducere, remuneratia si responsabilitatile acestora, strategia si profilul de risc;
- Propune spre aprobare modul de utilizare a resurselor Fondului de rezolutie.

Termenul pentru depunerea candidaturii este 07.06.2016. Mai multe detalii cu privire la continutul dosarului de candidatura, precum si regulile de transmitere a dosarului de candidatura gasiti la sectiunea Cariere/Posturi disponibile de pe site-ul Autoritatii de Supraveghere Financiara.

Job Urgent