Analist Financiar, Serviciul Actuariat si Analiza de Piata, Directia Supraveghere si Control, Sectorul Asigurari-Reasigurari

ASF Romania recruteaza Analist Financiar, Serviciul Actuariat si Analiza de Piata, Directia Supraveghere si Control, Sectorul Asigurari-Reasigurari

asf_yopmail.com_u24t
Actualizat la: 2016-05-31
Valabil pana la: 2016-06-02

Compania ASF Romania Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Cerinte pentru ocuparea postului

Studii si experienta:
- Studii superioare economice absolvite cu diploma de licenta;
- Studii de master/ post-universitare sau absolvirea unor cursuri in domeniul asigurarilor, ACCA/CFA constituie avantaj;
- Experienta profesionala de minimum 2 ani pe posturi cu studii superioare in domeniul asigurarilor – reasigurarilor;
- Cunostinte privind modalitatea de calcul si analiza a indicatorilor specifici societatilor de asigurare;
- Cunostinte privind centralizarea datelor si intocmirea notelor de analiza pe baza datelor centralizate;
- Cunostinte privind identificarea riscurilor la nivel individual pentru societatile de asigurare precum si riscurilor la nivel macroeconomic pentru piata de asigurari constituie avantaj;
- Cunostinte de limba engleza nivel mediu;
- Cunostinte Microsoft Office nivel mediu.

Competente comportamentale (organizationale):
- Orientare catre rezultate;
- Munca in echipa;
- Creativitate si inovatie;
- Etica si integritate;
- Intelegere si tact organizational.

Atributiile si responsabilitatile principale ale postului:
- Furnizeaza metodologii si specificatii tehnice pentru realizarea unor rapoarte de analiza a indicatorilor specifici societatilor de asigurare si/sau reasigurare;
- Furnizeza opinii si informatii la solicitarea EIOPA, IAIS si/sau statelor membre si centralizeaza si transmite date statisticede la/catre autoritatile din statele membre ale Uniunii Europene, conform prevederilor Protocolului de la Siena;
- Evalueaza, in colaborare cu serviciile de supraveghere si control, gradul de adecvare a metodelor si a practicilor dezvoltate de societati pentru a identifica potentialele evenimente sau schimbari ale conditiilor economice cu efecte nefavorabile asupra situatiei lor financiare globale;
- Asigura centralizarea si analiza datelor privind sucursalele din Romania a societatilor de asigurare si/sau reasigurare din strainatate si intocmeste note de analiza privind activitatea acestora in Romania;
- Intocmeste rapoarte periodice in vederea publicarii lor sau a informarii conducerii executive, astfel: partea din Raportul anual al A.S.F., Matricea trimestriala a riscurilor, Rapoartele periodice cu privire la evolutia pietei asigurarilor, alte analize si studii de piata solicitate de conducerea ierarhica;
- Calculeaza si transmite compartimentelor de supraveghere indicatori de evolutie a pietei asigurarilor pentru a fi utilizati in supraveghere pentru analiza riscurilor la nivel de societate prin comparatie cu piata;
- Asigura centralizarea si analiza datelor raportate de autoritatile de supraveghere din statele membre privind activitatea societatilor de asigurare si/sau reasigurare din state membre in Romania pe baza dreptului de libera circulatie si intocmeste note de analiza privind activitatea acestora in Romania.

Termenul pentru depunerea candidaturii este 02.06.2016. Mai multe detalii cu privire la continutul dosarului de candidatura, precum si regulile de transmitere a dosarului de candidatura gasiti la sectiunea Cariere/Posturi disponibile de pe site-ul Autoritatii de Supraveghere Financiara.