Responsabil Actuariat, Serviciul Actuariat si Analiza de Piata, Directia Supraveghere si Control, Sector Asigurari Reasigurari

ASF Romania recruteaza Responsabil Actuariat, Serviciul Actuariat si Analiza de Piata, Directia Supraveghere si Control, Sector Asigurari Reasigurari

asf_yopmail.com_u24t
Actualizat la: 2016-01-12
Valabil pana la: 2016-01-15

Compania ASF Romania Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Profilul cautat al postului

Candidatul ideal pentru acest post dovedeste experienta solicitata, detine cunostinte de limba engleza de nivel avansat si va prezenta urmatoarele comportamente si atitudini:

- Analizeaza eficient problemele, identifica instrumente sau resurse pentru rezolvarea lor;
- Stabileste prioritati si isi planifica sarcinile pe care le desfasoara, este preocupat de imbunatatirea constanta a performantei, concentrandu-se pe eficienta si eficacitate in atingerea rezultatelor;
- Rezultatul muncii prezinta in mod constant acuratete;
- Isi prioritizeaza munca si se asigura de finalizarea la timp a sarcinilor de serviciu;
- Incurajeaza activ o atitudine colaborativa si de cooperare;
- Se adapteaza usor, are o abordare pozitiva, contribuie si dezvolta alternative.

Atributiile si responsabilitatile principale ale postului:
- Asigura suportul tehnic prin furnizare de analize, consultanta, ghiduri, puncte de vedere specializate pentru toate structurile A.S.F. in activitatea carora sunt necesare analize actuariale;
- Analizeaza si furnizeaza opinii si solutii catre structurile A.S.F. referitoare la adecvarea rezervelor tehnice sau necesarului de capital, stabilite de societatile de asigurare
- Participa la procesul de analizare prealabila si autorizare a modelelor interne partiale/ integrale emise de societati de asigurare-reasigurare, precum si la procesul de autorizare a modelelor aferente parametrilor specifici ai acestor societati, conform cerintelor Solvabilitate II.

Cerinte pentru ocuparea postului

Conditii specifice:

- Studii: studii superioare economice/ in matematici/ tehnici actuariale, absolvite cu diploma de licenta.
- Experienta de specialitate: de minimum 3 ani pe posturi de actuar
(calitatea de actuar va fi dovedita prin Certificat de inregistrare in Registrului Actuarilor/ Asociatia Romana de Actuariat sau scrisori de recomandare care sa ateste experienta actuariala).
- Experienta relevanta privind:

  • modalitatea de determinare a rezervelor tehnice, mai exact metodologia si ipotezele utilizate, calitatea si suficienta datelor care stau la baza calculului, analiza adecvarii rezervelor tehnice;
  • analiza politicii de underwriting/ tarifare a unei societati de asigurare;
  • calculul sau revizuirea calculului de SCR si MCR conform noului regim de solvabilitate.

- Limba engleza: nivel avansat.
- Cunostinte IT: nivel avansat in utilizarea Microsoft Office.

Toate aplicatiile trebuie sa respecte intocmai metodologia descrisa in anuntul de concurs.

Candidatii trebuie sa completeze Formularul de candidatura.

Termenul de depunere a dosarelor de candidatura este 15.01.2016
. Aceasta se va face doar electronic, pe adresa cariere@asfromania.ro. Toate detaliile despre concurs, inclusiv calendarul activitatilor si documentele necesare pentru realizarea dosarului de candidatura sunt disponibile pe site-ul asfromania.ro.

Job Urgent