Director Directia Strategie si Stabilitate Financiara

ASF Romania recruteaza Director Directia Strategie si Stabilitate Financiara

asf_yopmail.com_u24t
Actualizat la: 2015-07-28
Valabil pana la: 2015-08-21

Compania ASF Romania Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Profilul cautat al postului:
Candidatul ideal pentru acest post dovedeste experienta solicitata, vorbeste fluent limba engleza si va prezenta urmatoarele comportamente si atitudini:

  • este orientat catre performanta;
  • incurajeaza activ o atitudine colaborativa si de cooperare;
  • este preocupat de imbunatatirea constanta a performantei echipei, stabileste prioritati si planifica activitatea directiei, concentrandu-se pe eficienta si eficacitate in atingerea obiectivelor;
  • se implica activ in dezvoltarea echipei;
  • pune pe primul loc etica si integritatea profesionala si asigura un climat organizational bazat pe corectitudine si trasparenta.

Atributiile si responsabilitatile principale ale postului:

  • organizarea, coordonarea, planificarea, verificarea si controlul activitatilor Directiei Strategie si Stabilitate Financiara in vederea indeplinirii obiectivelor stabilite de catre conducerea A.S.F.;
  • constructia si dezvoltarea unui cadru integrat de functionare a pietelor financiare supravegheate de A.S.F. prin elaborarea de reglementari integrate si prin monitorizarea legislatiei europene;
  • promovarea stabilitatii financiare si functionarii eficiente a pietelor prin supravegherea prudentiala a grupurilor si conglomeratelor financiare care activeaza pe pietele supravegheate de A.S.F., prin supravegherea macroprudentiala si integrata prin instrumente, tehnici si mecanisme specifice managementului riscurilor, precum si prin constructia si dezvoltarea unui cadrul integrat de functionare prin elaborarea de reglementari integrate, inclusiv a reglementarilor contabile;
  • gestionarea relatiilor de colaborare la nivel european si international, gestionarea eficienta a fondurilor cu finantare externa.

Cerinte specifice pentru ocuparea postului:

  • Studii: Studii superioare economice absolvite cu diploma de licenta de lunga durata;
  • Pregatire complementara (cursuri de specializare): Studii postuniversitare/ doctorat/ (E)MBA in domeniul de specialitate;
  • Experienta de conducere, coordonare si motivare echipe/ colective acumulata de minimum 5 ani, in domeniul financiar non-bancar;
  • Experienta de specialitate: de minimum 7 ani pe posturi cu studii superioare pe pietele financiar non-bancare;
  • Experienta relevanta: in coordonarea, identificarea, monitorizarea si evaluarea riscurilor pe pietele financiare non-bancare (instrumente, tehnici si mecanisme specifice managementului riscurilor);
  • Limba engleza: nivel avansat;
  • Cunostinte operare PC: nivel avansat.

Pentru detalii complete privind toate cerintele pentru ocuparea postului, continutul dosarului de candidatura si calendarul activitatilor de concurs, descarcati documentul integral. Formularul de candidatura poate fi descarcat aici. Termenul limita pentru inscriere este 21.08.2015, ora 17:00. Depunerea dosarului de candidatura se face doar electronic la adresa cariere@asfromania.ro.