Administrator baze de date - Serviciul Administrare IT

ASF Romania recruteaza Administrator baze de date - Serviciul Administrare IT

asf_yopmail.com_u24t
Actualizat la: 2015-05-28
Valabil pana la: 2015-06-04

Compania ASF Romania Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Profilul candidatului ideal:
Candidatul ideal pentru acest post dovedeste experienta solicitata, vorbeste fluent limba engleza si va prezenta urmatoarele comportamente si atitudini:
- analizeaza eficient problemele, identifica instrumente sau resurse pentru rezolvarea lor;
- stabileste prioritati si planifica sarcinile pe care le desfasoara, este preocupat de imbunatatirea constanta a performantei, concentrandu-se pe eficienta si eficacitate in atingerea rezultatelor;
- rezultatul muncii prezinta in mod constant acuratete;
- isi prioritizeaza munca si se asigura de finalizarea la timp a sarcinilor de serviciu;
- incurajeaza activ o atitudine colaborativa si de cooperare;
- se adapteaza usor, are o abordare pozitiva, contribuie si dezvolta alternative.

Atributii si responsabilitati:
- asigura implementarea, instalarea, administrarea bazelor de date (Oracle, Microsoft SQL, sisteme Open Source) precum si administrarea si managementul performantelor, capacitatii, scalabilitatii, accesibilitatii, securitatii si integritatii acestora;
- analizeaza incidentele aparute in functionarea sistemelor de baze de date si propune/implementeaza masuri de remediere;
- ofera consultanta tehnica si suport, cu privire la sistemele de baze de date, grupurilor de dezvoltare de aplicatii;
- administreaza si monitorizeaza tehnologiile bazelor de date pentru a corespunde cerintelor de performanta si disponibilitate;
- asigura dezvoltarea, implementarea si intretinerea bazelor de date pentru a corespunde cerintelor tehnice si functionale;
- asigura securizarea accesului la bazele de date, prevenind accesul abuziv si accesul neautorizat la acestea;
- intocmeste si actualizeaza permanent documentatia tehnica a sistemului de baze de date administrat;
- realizeaza managementul utilizatorilor bazelor de date gestionate si asigura alocarea drepturilor in sisteme conform procedurilor sau solicitarilor managementului;
- realizeaza operatiile de back-up /restore pentru bazele de date gestionate;
- optimizeaza performantele sistemelor de baze de date;
- acorda asistenta in utilizarea infrastructurii de calcul personalului institutiei;
- participa la elaborarea procedurilor specifice activitatii serviciului.

Cerinte pentru ocuparea postului:

Studii: Studii superioare absolvite cu diploma de licenta.
Experienta de specialitate: de minimum 1 an pe posturi cu studii superioare in domeniul IT.
Experienta relevanta:
a. Proiectarea sistemelor care folosesc baze de date;
b. Administrarea si monitorizarea sistemelor de baze de date;
c. Sisteme de baze de date: Microsoft SQL, Oracle si alte sisteme “open source”;
d. Sisteme de operare Microsoft Windows, UNIX, Linux;
e. Proiectare si implementare strategii de backup si recovery;
f. Asigurarea securitatii sistemelor de baze de date;
g. Proiectare baze de date in sistem high availability;
h. Utilizarea programelor utilitare de administrare a sistemelor de baze de date;
i. Optimizarea performantei sistemelor de baze de date;
j. Dezvoltare software pentru sisteme de baze de date;
k. Utilizare standard ITIL.
Limba engleza: nivel mediu.

Depunerea dosarelor de candidatura se realizeaza pana pe 4 iunie 2015 inclusiv, la adresa de e-mail cariere@asfromania.ro. Click aici pentru a descarca documentul integral care include detaliile complete despre continutul dosarului, regulile de transmitere a acestora, criteriile de eligibilitate si calendarul activitatilor de concurs.

Job Urgent