Manager Departament Control Intern

BCR ASIGURARI DE VIATA recruteaza Manager Departament Control Intern

bcr_yopmail.com_bwgt
Actualizat la: 2015-05-25
Valabil pana la: 2015-05-30

Compania BCR ASIGURARI DE VIATA Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Descrierea postului:
- Suntem in cautarea unei persoane experimentate care sa implementeze si sa dezvolte sistemul de control intern si functia de conformitate corespunzator Solvency II, precum si proiectul FATCA in cadrul BCR Asigurari de Viata VIG.

Responsabilitatile postului:
- Asigura implementarea Solvency II si FATCA in domeniul de activitate;
- Desfasoara sesiuni de control intern pentru departamentele desemnate;
- Identifica eventualele deficiente, le raporteaza Directoratului, propune plan de remediere si organizeaza misiuni de follow-up;
- Revizuieste procedurile interne, asigurand conformarea acestora cu legile si normele aplicabile;
- Este persoana responsabila de aplicarea legii 656 pe 2002 cu modificarile ulterioare;
- Coordoneaza si implementeaza proceduri pentru prevenirea si combaterea spalarii banilor si a finantarii actelor de terrorism;
- Asigura consultanta interna tuturor departamentelor in privinta sistemului de control intern si conformitate;
- Investigheaza cazurile de incalcare a Codului de conduita si etica;
- Asigura pregatirea profesionala interna a salariatilor in domeniul prevenirii si combaterii spalarii banilor si a finantarii actelor de terorism.

Cerintele postului:
- Experienta in domeniul asigurarilor de minim 3 ani;
- Experienta relevanta in domeniul controlului intern/ conformitatii de minim 3 ani;
- Cunoasterea limbii engleze la nivel avansat (scris/ vorbit);
- Abilitatea de a scrie rapoarte de control si de a le prezenta Directoratului;
- Deprinderi de prezentare in Power Point;
- Cunoasterea excelenta a sistemului de reglementare din asigurari;
- Auto-organizat si disciplinat in realizarea planului de control intern;
- Atitudine proactiva si dinamica;
- Deprinderi excelente de comunicare verbala, scrisa;
- Studii superioare economice /juridice + traininguri relevante in domeniul controlului intern.

Persoanele interesate sunt rugate sa trimita un CV actualizat cu foto la adresa de e-mail cariere@bcrasigviata.ro pana la 30.05.2015 cel tarziu.