Sef Serviciu, Serviciul Supraveghere Prudentiala, Directia Supraveghere si Control, Sector Instrumente si Investitii Financiare

ASF Romania recruteaza Sef Serviciu, Serviciul Supraveghere Prudentiala, Directia Supraveghere si Control, Sector Instrumente si Investitii Financiare

asf_yopmail.com_u24t
Actualizat la: 2015-05-04
Valabil pana la: 2015-05-13

Compania ASF Romania Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Profilul cautat al postului

Candidatul ideal pentru acest post dovedeste experienta solicitata, vorbeste fluent limba engleza si va prezenta urmatoarele comportamente si atitudini:
- Este orientat catre performanta;
- Incurajeaza activ o atitudine colaborativa si de cooperare;
- Este preocupat de imbunatatirea constanta a performantei echipei, stabileste prioritati si planifica activitatea serviciului, concentrandu-se pe eficienta si eficacitate in atingerea obiectivelor;
- Se implica activ in dezvoltarea echipei;
- Pune pe primul loc etica si integritatea profesionala si asigura un climat organizational bazat pe corectitudine si trasparenta.

Atributiile si responsabilitatile principale ale postului:
- Coordoneaza, organizeaza, indruma si controleaza activitatea curenta a serviciului;
- Coordoneaza procesul de analiza a raportarilor financiare in vederea respectarii regulilor prudentiale si de adecvare a capitalului societatilor de servicii de investitii financiare, societatilor de administrare a investitiilor si ale depozitarului central, in vederea stabilirii de masuri de prevenire si/sau interventie timpurie;
- Coordoneaza elaborarea/ elaboreaza/ participa la elaborarea unor analize specifice privind evaluarea si incadrarea in clase de risc a entitatilor supravegheate conform modelelor de evaluare a riscurilor;
- Coordoneaza si participa la realizarea unor evaluari/simulari pentru situatii de criza/ teste de stres pentru entitatile supravegheate si propune solutii de redresare in cazul in care acestea s-ar afla in dificultate.

Cerinte pentru ocuparea postului

Conditii generale:
- Cetatenia romana, domiciliul in Romania si capacitate deplina de exercitiu;
- Candidatul trebuie sa beneficieze de drepturile cetatenesti;
- Sa fi implinit varsta de 18 ani cel mai tarziu la data depunerii candidaturii;
- Apt din punct de vedere medical pentru indeplinirea functiei; starea de sanatate este atestata pe baza de examen medical de specialitate;
- Sa prezinte garantiile morale necesare exercitarii atributiilor avute in vedere (sa nu fi fost condamnat definitiv pentru savarsirea unei infractiuni; sa nu fi desfasurat activitate de politie politica; sa nu fi fost destituit dintr-o functie publica sau concediat din motive imputabile salariatului in ultimii 5 ani).
- Indeplineste conditiile de studii si vechime in specialitate solicitate.

Conditii specifice:
- Studii: Studii superioare economice absolvite cu diploma de licenta de lunga durata;
- Pregatire complementara (cursuri de specializare): Studii postuniversitare/ doctorat si/ sau absolvirea unor cursuri de specialitate in domeniul economic, financiar-bancar, piata de capital;
- Experienta de management acumulata: de minimum 3 ani;
- Experienta de specialitate: de minimum 5 ani pe posturi cu studii superioare in domeniul financiar-bancar/ piata de capita;
- Experienta relevanta: in cuantificarea si analiza riscurilor;
- Limba engleza: nivel avansat;
- Cunostinte operare PC: nivel avansat.

Click aici pentru a descarca documentul integral publicat de ASF, care include regulile de transmitere a dosarelor de candidatura, precum si calendarul activitatilor.

Dosarele de candidatura pot fi depuse pana la data de 13 mai 2015, electronic la adresa cariere@asfromania.ro

Job Urgent