Actuar Senior Life

ALLIANZ-TIRIAC recruteaza Actuar Senior Life

allianz_yopmail.com_cl93
Actualizat la: 2014-06-23
Valabil pana la: 2014-07-04

Compania ALLIANZ-TIRIAC Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Descrierea postului:
- Participa la procesul de dezvoltare de produse de asigurare de viata si sanatate prin stabilirea tarifelor, realizarea de analize statistice de piata, calcule de profitabilitate, intocmirea rapoartelor si documentatiilor specifice acestui proces, testarea implementarii si monitorizarea evolutiei produselor, propunerea de solutii pentru continua imbunatatire a produselor;
- Elaborarea specificatiilor si procedurilor actuariale necesare setarilor in sistemul IT;
- Conceperea/ actualizarea documentatiilor tehnice actuariale pentru produse noi, respectiv pentru cele existente;
- Dezvoltarea, implementarea si asigurarea suportului necesar in procesul de management al riscului privind asigurarile de viata;
- Evaluarea portofoliului si raportare:
     Monitorizarea indicatorilor de performanta pentru portofoliul de asigurari de viata si sanatate;
     Determinarea valorii portofoliului de asigurari de viata (VNB, EV);
     Constituirea rezervelor tehnice necesare conform legislatiei in vigoare/standardelor de raportare ale grupului ALLIANZ;
     Teste de adecvare a rezervelor tehnice;
     Calcule de solvabilitate, Economic Capital;
     Calcule indicatori specifici activitatii de reasigurare;
- Planificare pentru segmentul de asigurari de viata si sanatate:
     Stabilirea presupunerilor operationale si economice;
     Modelare rezultate;
     Analiza si raportare indicatori de performanta pentru portofoliul de asigurari de viata si sanatate conform standardelor de raportare ale grupului;
- Mentenanta aplicatiei informatice utilizate in procesul de modelare si raportare din cadrul Departamentului de Actuariat.

Cerinte:
- Studii: Universitate: Facultatea de matematica, ASE (preferabil: Cibernetica, Finante Banci), module absolvite la Institutul de Actuariat din Anglia sau similar;
- Experienta: minim 5 ani in domeniul asigurarilor de viata/ sanatate (actuariat);
- Cunostinte: matematici financiare, statistica, modelare economica/ financiara/ matematica, analiza financiara, programare (cunostinte nivel mediu), cunoasterea unui soft specializat de actuariat constituie un avantaj;
- Limbi straine: engleza - nivel avansat;
- Abilitati: capacitate de analiza si sinteza, lucru in echipa, orientare catre rezultate, planificare si organizare, gandire strategica, abilitati de comunicare si organizare.

Perioada de depunere a candidaturilor: 20.06.2014 - 04.07.2014. CV-urile vor fi trimise pe adresa hr@allianztiriac.ro. Vor fi contactate doar persoanele selectionate.