Actuar

AEGON recruteaza Actuar

aegon_yopmail.com_zvkh
Actualizat la: 2014-06-10
Valabil pana la: 2014-07-31

Compania AEGON Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Responsabilitati:
- Calcul rezerve tehnice statutare si IFRS;
- Pricing produse, dezvoltare modele actuariale;
- Calculul MC VNB si MVN. Asigurarea adecvarii metodologiilor si a modelelor de baza utilizate, precum si a ipotezelor folosite la calcularea rezervelor tehnice;
- Intocmiri rapoarte periodice in baza cerintelor legislative Solvency II si planificarea pentru alinierea la cerintele Solvency II;
- Bugetare si MTP pentru toate procesele (si pe Solvency II daca este nevoie):  extragere date, investigare actuariala si formulare de ipoteze, calculare modele si raportare finala si analiza;
- Evaluarea suficientei si calitatii datelor utilizate la calcularea rezervelor tehnice;
- Raportare capital in baza modelului de la Grup;
- Compararea celor mai bune estimari cu experienta anterioara;
- Utilizare de software de modelare actuarial;
- Creare de modele statistice si actuariale;
- Testarea de tip impairment a modelelor statistice si actuariale.

Cerinte:
- Licentiat facultate matematica, membru al Registrului Actuarilor din Romania;
- Experienta de 3-5 ani in actuariat;
- Experienta in dezvoltarea de modele statistice/ actuariale;
- Cunostinte bune de operare PC (Word, Excel, powerpoint);
- Cunostinte medii/ bune de limba engleza;
- Capacitate sporita de analiza si sinteza;
- Buna capacitate de organizare si prioritizare;
- Acuratete;
- Flexibilitate;
- Initiativa.

Candidatii interesati sunt rugati sa trimita CV-ul insotit de o scrisoare de intentie la urmatoarea adresa de e-mail: recrutare@aegon.ro