Jurist

CITY Insurance recruteaza Jurist

cityinsurance_yopmail.com_lm9h
Actualizat la: 2014-05-23
Valabil pana la: 2014-07-31

Compania CITY Insurance Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Responsabilitati si sarcini:
- Avizarea, din punct de vedere juridic, a propunerilor privind modul de solutionare a dosarelor de dauna in limitele stabilite prin procedurile interne ale societatii;
- Asigurarea suportului juridic si intocmirea/ avizarea, dupa caz, a adreselor de respingere si, respectiv, suspendare a dosarelor de dauna;
- Asigurarea suportului juridic in vederea solutionarii si intocmirii adreselor de raspuns la reclamatiile inregistrate de societate ca urmare a modului de instrumentare si solutionare a dosarelor de dauna;
- Formularea actiunilor de recuperare, exercitarea cailor legale de atac si luarea masurilor necesare apararii intereselor societatii in legatura cu pretentiile de despagubire/ plata dosarelor de dauna – inclusiv, dupa caz, reprezentarea societatii in instanta pe litigii ce tin de dosarele de dauna;
- Emiterea propunerilor de renuntare la pretentii, la actiuni si la cai de atac in cadrul dosarelor de dauna deschise, pentru cazurile justificate;
- Urmarirea incadrarii activitatii departamentului de daune al societatii in limitele impuse de legislatia in vigoare;
- Monitorizarea  si comunicarea actualizarii actelor normative legate de activitatea de daune/ respectiv de asigurari;
- Asigurarea asistarii juridice a departamentului daune/ conducerii societatii in activitatea de control efectuata de catre Autoritatea de Supraveghere Financiara cu tematica pe despagubiri;
- Participarea, la cererea conducerii societatii, la negocieri pentru rezolvarea pe cale amiabila a unor situatii litigioase, de orice natura, precum si propunerea de solutii juridice si/sau masuri ce urmeaza a fi luate in situatii de natura a angaja raspunderea patrimoniala a societatii;
- Alte sarcini stabilite prin fisa postului in legatura cu procedurile interne ale societatii de regularizare a dosarelor de dauna, respectiv de natura juridica.

Cerinte:
- Studii superioare: juridice;
- Vechime: minim 3 ani in compartiment juridic intr-o societate de asigurari, minim 1 an avizare juridica dosare dauna.

CV-urile vor fi trimise pe adresa: office@cityinsurance.ro si se va specifica in subiectul e-mail-ului postul pentru care se aplica.

Job Urgent