Economist (EC)

CREDIT EUROPE Asigurari recruteaza Economist (EC)

credit-europe_yopmail.com_9vg7
Actualizat la: 2014-04-15
Valabil pana la: 2014-06-30

Compania CREDIT EUROPE Asigurari Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Cerintele postului:
- Studii superioare de lunga durata – profil economic, specialitatea contabilitate si informatica de gestiune sau finante – banci;
- Minim 3 ani experienta in contabilitate in cadrul firmelor de asigurari;
- Cunoasterea aprofundata a legislatiei in vigoare privind activitatea financiar-contabila;
- Capacitate de intelegere si aplicare in practica a reglementarilor si legislatiei financiar-contabile si de fiscalitate;
- Capacitate de analiza, evaluare si sinteza, integritate, lucru cu termene limita, operativitate, constiinciozitate;
- Experienta in raportari ASF, declaratii fiscale, calcul de taxe si impozite;
- Abilitatea de a gasi solutii viabile pe problemele financiare si fiscale;
- Capacitate de a prelucra informatiile, de a le interpreta si valorifica prin furnizarea de rapoarte pentru factorii decizionali;
- Capacitate de asimilare a cunostintelor noi si de implementare a informatiilor in activitatea zilnica;
- Cunostinte avansate de MS Office (Word, Excel), programe de contabilitate;
- Cunoasterea programului Emsys constituie un avantaj;
- Cunoasterea limbii engleze - nivel mediu.

Responsabilitati:
- Asigura intocmirea situatiilor financiare anuale, semestriale si lunare;
- Asigura reconcilierea si inchiderea conturilor;
- Se ocupa de contabilitatea imobilizarilor, contabilitatea tertilor, contabilitatea trezoreriei, contabilitatea cheltuielilor si a veniturilor, in conformitate cu legislatia in vigoare;
- Participa la intocmirea lucrarilor de inchidere a exercitiului financiar-contabil;
- Asigura indeplinirea la termen a obligatiilor societatii fata de bugetul statului (declaratii fiscale, raportari MF);
- Intocmeste si transmite raportarile lunare, trimestriale, semestriale si anuale catre ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiara);
- Raspunde de corectitudinea datelor inregistrate in balanta de verificare lunara.

Beneficii:
- Tichete de masa si asigurare medicala.

Va rugam sa adaugati codul de referinta "EC" in subiectul email-ului transmis la adresa: hr@ceasigurari.ro.

Job Urgent