Risc Manager

GRAWE Romania Asigurare recruteaza Risc Manager

grawe_yopmail.com_cwml
Actualizat la: 2014-03-11
Valabil pana la: 2014-06-04

Compania GRAWE Romania Asigurare Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Responsabilitatile principale ale postului:
- Coordoneaza procesul de elaborare/revizuire a procedurilor de management al riscurilor la nivelul companiei;
- Identifica riscurile din cadrul societatii (ex: risc de subscriere, de lichiditate, de piata, operational, de credit, etc.);
- Stabileste criteriile pentru masurarea riscurilor (teste de stres pe clase de riscuri);
- Asigura identificarea si evaluarea riscurilor nou aparute, in conditiile dezvoltarii activitatii prin analizarea impactului potential al acestora asupra profilului de risc al societatii;
- Intocmeste rapoarte catre conducerea administrativa si conducerea executiva privind evolutia riscurilor si depasirea limitelor de toleranta aprobate;
- Pregateste raportul anual de administrare a riscurilor catre Autoritatea de Supraveghere Financiara;
- Participa, impreuna cu Departamenul Actuariat, la studiile de impact cantitativ si calitativ in vederea implementarii proiectului Solvency 2.

Cerinte:
- Experienta de minimum 3 ani in domeniul asigurarilor, dintre care cel putin 2 ani in activitatea de management al riscului;
- Cunostinte solide de legislatie in domeniul asigurarilor;
- Studii superioare finalizate (studii Economice/ Cibernetica, Informatica, Matematica);
- Master in managementul riscului si actuariat reprezinta un avantaj;
- Cunoasterea limbii engleze la nivel avansat, cunoasterea limbii germane constituie un avantaj;
- Foarte bune cunostinte operare PC (Microsoft Word, Excel, Outlook);
- Abilitati de sinteza, capacitate de analiza;
- Abilitati organizatorice, decizionale, de planificare, conducere, coordonare si control.

Candidatii interesati sunt rugati sa-si trimita CV-ul insotit de o scrisoare de intentie la urmatoarea adresa de e-mail: jobs@grawe.ro.

Job Urgent