Director Departament Managementul Riscului - Administratia Centrala - Bucuresti

CERTASIG recruteaza Director Departament Managementul Riscului - Administratia Centrala - Bucuresti

certasig_yopmail.com_yran
Actualizat la: 2013-12-02
Valabil pana la: 2013-12-06

Compania CERTASIG Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

CertAsig Asigurare si Reasigurare este o companie specializata de asigurari non-viata, cu un plan de afaceri ce se axeaza pe vanzarea prin intermediul companiilor de brokeraj catre segmentul IMM-urilor. Cu un pachet majoritar de actiuni detinut de ROYALTON Capital Investors II, un fond privat european de investitii, CertAsig are sustinerea indirecta a mai multor institutii financiare europene prestigioase, printre care ALPHA Associates, Banca Europeana de Reconstructie si Dezvoltare (BERD) si Fondul European de Investitii (EIF).

CertAsig Asigurare si Reasigurare cauta candidati pentru postul de:

Responsabilitatile principale ale postului:
- Coordonarea procesului de elaborare a procedurilor de management al riscurilor la nivelul companiei;
- Identificarea, evaluarea, monitorizarea potentialelor riscuri ce pot aparea in activitatea companiei;
- Calcularea si monitorizarea lunara a indicatorilor de risc din structura profilului de risc al companiei (risc de subscriere, risc de lichiditate, operational, risc de credit, risc de piata, risc de profitabilitate, risc reputational etc.);
- Realizarea de rapoarte de risc/de prudentialitate cu privire la profilul de risc al companiei si transmiterea lor in termen catre managementul companiei;
- Intocmirea de rapoarte solicitate de catre Autoritatea de Supraveghere Financiara;
- Realizarea de previziuni prin intermediul studiilor economice, financiare sau statistice;
- Colaborarea cu celelalte departamente din structura companiei implicate in elaborarea criteriilor de stabilire a primelor de asigurare si a reglementarilor privind constituirea si mentinerea rezervelor tehnice aferente, respectand normele emise de Autoritatea de Supraveghere Financiara;
- Realizarea raportului anual privind masurile adoptate pe linia managementului riscurilor;
- Asigura implementarea planului de risc management si ofera suport departamentelor operationale in identificarea si evaluarea riscurilor;
- Asigura raportarea catre conducerea executiva si Consiliul de Administratie in vederea avizarii problemelor de management al riscului;
- Analizarea oportunitatii externalizarii unor activitati prin prisma riscurilor implicate de externalizare;
- Asigura luarea de catre conducerea executiva a masurilor necesare pentru identificarea, evaluarea, monitorizarea si controlul riscurilor, inclusiv pentru activitatile externalizate;
- Elaborarea, implementarea si mentinerea unor sisteme de raportare corespunzatoare a expunerilor la riscuri, precum si a altor aspecte legate de riscuri;
- Respectarea tuturor cerintelor legale in vigoare pentru domeniul coordonat, implicit a normelor impuse de ASF.

Cerinte:
- Experienta de minimum 3 ani in domeniul asigurarilor, dintre care 2 ani in functii de conducere in activitatea de management al riscului;
- Cunostinte privind reglementarile specifice sistemului de management al riscului si legislatia din domeniul asigurarilor;
- Studii superioare, de preferat economice sau matematice;
- Master in managementul riscului si actuariat reprezinta un avantaj;
- Cunoasterea limbii engleze la nivel avansat;
- Foarte bune cunostinte operare PC (Microsoft Word, Excel, Outlook);
- Abilitati de sinteza, capacitate de analiza;
- Abilitati organizatorice, decizionale, de planificare, conducere, coordonare si control;
- Sociabil, proactiv.

Aplicatiile dumneavoastra vor fi transmise la adresa de e-mail: diana.festila@certasig.ro cu mentiunea "Candidatura Director Managementul Riscului" pana la data 6 decembrie 2013. Numai persoanele selectate vor fi contactate.

Job Urgent