Director/Sef Serviciu Daune Non-Auto (D.D.N-A), pentru Centrala

CREDIT EUROPE Asigurari recruteaza Director/Sef Serviciu Daune Non-Auto (D.D.N-A), pentru Centrala

credit-europe_yopmail.com_9vg7
Actualizat la: 2013-08-22
Valabil pana la: 2013-10-31

Compania CREDIT EUROPE Asigurari Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Responsabilitati principale:
- Deschiderea si solutionarea dosarelor de dauna pentru avariile si/sau pierderile non-auto care depasesc un anumit nivel valoric sau un anumit grad de complexitate, in baza constatarii avariilor corespunzatoare si/sau luarii la cunostinta a pierderilor declarate;
- Verificarea si solutionarea dosarelor de dauna non-auto deschise de catre colaboratorii independenti si intermediarii specializati, precum si a dosarelor de dauna auto alocate, conform competentelor acordate si metodologiei interne specifice;
- Evitarea despagubirilor necuvenite, sesizand conducerii cazurile in care exista suspiciuni privind incercari de fraudare/inselaciune;
- Propunerea de actiuni menite sa conduca la reducerea ratei daunei, inclusiv in privinta conditiilor de asigurare/politicii de subscriere;
- Sprijinirea dezvoltarii sectiunilor specifice ale aplicatiilor informatice ale companiei, coroborata cu identificarea si implementarea mijloacelor de imbunatatire a metodologiilor specifice si a procedurilor aferente instrumentarii daunelor;
- Imbunatatirea relatiilor companiei cu asiguratii si celelalte parti implicate in instrumentarea daunelor, manifestand promptitudine fata de toate solicitarile acestora (incluzand aici intermediarii si unitatile reparatoare), fara periclitarea dezideratului de micsorare a costurilor;
- Coordonarea si supervizarea subordonatilor, elaborarea rapoartelor solicitate si implementarea rapida a modificarilor legislative specifice;
- Executarea oricarei alte indatoriri necesare bunei desfasurari a activitatilor specifice ale companiei, incluzand suplinirea colegilor de fiecare data cand este necesar (ca urmare a lipsei temporare a acestora din birou sau a lipsei lor in baza concediului de odihna/medical).

Candidatii trebuie sa indeplineasca urmatoarele cerinte minime:
- Absolvirea de studii universitare aferente unui domeniu tehnic potrivit (absolvirea de studii post-universitare constituie un avantaj);
- Acumularea unei experiente relevante (cu preponderenta non-auto), de minim 3 ani, in cadrul unei companii de asigurari generale ;
- Dezvoltarea dovedita a capacitatii analitice, a abilitatilor organizatorice, a talentului de bun negociator si a potentialului decizional;
- Amplificarea aptitudinilor de comunicare, insusirea spiritului de echipa si adoptarea unei atitudini prielnice obtinerii rezultatelor;
- Asimilarea de cunostinte solide privind pachetul MS Office si tendinta de invatare rapida a utilizarii unor aplicatii informatice noi;
- Cunoasterea limbii engleze la nivel cel putin conversational, astfel incat comunicarea specifica sa fie facila atat oral, cat si in scris.

In cazul in care indepliniti criteriile mentionate mai sus si doriti sa va dezvoltati cariera in cadrul unui puternic grup multinational, va rugam sa transmiteti aplicatia dvs. (codata corespunzator) prin e-mail, la adresa: hr@ceasigurari.ro.

Job Urgent