Sef Serviciu Juridic

ATE INSURANCE recruteaza Sef Serviciu Juridic

ate_yopmail.com_hp67
Actualizat la: 2011-10-07
Valabil pana la: 0000-00-00

Compania ATE INSURANCE Nivel cariera Entry-Level
Limbi straine

Responsabilitati:
- Asigura cunoasterea si respectarea legii in cadrul companiei de asigurari;
- Impreuna cu Sefii de departamente asigurari generale si de viata participa la intocmirea contractelor de asigurare/polite de asigurare, avizand excluderile si conditiile speciale acordate de asigurator;
- Reprezinta pe baza de delegatie compania de asigurari in fata instantelor judecatoresti, parchetului, notarului public si in alte raporturi cu persoane fizice si juridice;
- Redacteaza cererile de chemare in judecata in procese de recuperare daune sau regrese;
- Redacteaza cererile de chemare in judecata, pentru inselaciune, sau incercare de fraudare a societatii de asigurare prin plata unor sume necuvenite, drept despagubire;
- Exercita caile de atac impotriva hotararilor judecatoresti defavorabile companiei in litigiile civile, comerciale si penale;
- Urmareste aparitia actelor normative in domeniul asigurarilor, tine evidenta acestora si semnaleaza conducerii unitatii sarcinile ce-i revin potrivit acestor reglementari;
- Reprezinta compania pe linie juridica in raporturile cu autoritatea de supraveghere din asigurari - CSA.

Cerinte:
- Studii superioare juridice;
- Sa cunoasca legislatia aplicabila in asigurari;
- Experienta de minimum 3 ani din care cel putin 2 in domeniul asigurarilor;
- Sa nu detina aceasta functie la alta persoana juridica romana sau straina, pe toata perioada de angajare la ATE INSURANCE;
- Fara cazier judiciar sau fiscal;
- Limba engleza foarte bine (obligatoriu);
- Domiciliul in Bucuresti.