Senior Underwriter Property & Engineering

GENERALI Romania recruteaza Senior Underwriter Property & Engineering

generali_yopmail.com_GT3H
Actualizat la: 2013-06-14
Valabil pana la: 2013-08-31

Compania GENERALI Romania Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Responsabilitatile cheie ale postului
- Raspunderi metodologice:

  • Raspunde de redactarea Conditiilor Generale de Asigurare, a Conditiilor speciale de asigurare si logistica de produs - formularistica (cerere-chestionar, model polita si tarif de prime);
  • Raspunde de redactarea documentatiei specifice pentru departamentul responsabil de implementarea produselor in sistemul informatic;
  • Raspunde de redactarea normelor de subscriere;
  • Raspunde de redactarea, testarea aplicatiilor informatice in legatura cu produsele de asigurare.

- Raspunderi operative:

  • Raspunde de realizarea documentatiei tehnice in vederea obtinerii acordului de preluare a riscului precum si avizarea pretului pentru solicitari ce depasesc prevederile contractului de reasigurare;
  • Raspunde pentru redactarea de Conditii Speciale de Asigurare, Contracte, Conventii, Programe speciale.

- Raspunderi de subscriere:

  • Raspunde de acordarea de consultanta sucursalelor/brokerilor/agentilor/clientilor pentru stabilirea acoperirilor adecvate afacerii/solicitarii si incheierea politelor de asigurare.

- Raspunderi de raportare:

  • Raspunde de intocmirea corecta a rapoartelor de activitate pentru conducerea companiei;
  • Raspunde de intocmirea corecta a raportarilor periodice transmise reasiguratorilor;
  • Raspunde de intocmirea corecta a analizelor de portofoliu - produse/clienti.

- Raspunderi in relatia cu lichidarea dosarelor de dauna:

  • Raspunde pentru avizare/aprobarea referatelor de plata in limitele de competenta stabilite de conducere.

Cerinte minime pentru ocuparea postului:
- Studii superioare: economice sau juridice;
- Experienta: minim 5 ani in asigurari;
- Cunostinte: asigurari non-viata, operare PC, experienta in domeniul asigurarilor;
- Limbi straine si grad de cunoastere: engleza - nivel avansat;
- Abilitati/calitati individuale: flexibilitate, inovatie.

Puteti trimite CV-ul dumneavoastra la adresa de e-mail: andra.state@generali.ro. Succes!

Job Urgent