Inspector Constatator Daune

ALLIANZ-TIRIAC recruteaza Inspector Constatator Daune

allianz_yopmail.com_cl93
Actualizat la: 2013-05-17
Valabil pana la: 2013-05-31

Compania ALLIANZ-TIRIAC Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Descrierea postului:
- Intocmeste notificarile de daune auto si non-auto pentru clientii care nu au facut notificarile prin Contact Center, respectiv verifica notificarile in cazul in care acestea exista;
- Efectueaza constatarea avariilor auto (Casco si RCA) si non-auto, conform reglementarilor interne in vigoare;
- Deschide dosarul electronic in maxim 48 ore de la efectuarea constatarii si ataseaza documentele colectate cu ocazia constatarii aferente dosarului (scanate/fotografiate);
- Deschide dosarul fizic si electronic, in maxim 24 ore de la avizarea consilierului juridic/avocatului din sucursala in care isi desfasoara activitatea si stabileste rezerva de dauna conform recomandarilor acestuia. Scaneaza si ataseaza in dosarul electronic toate documentele predate de consilierul juridic/avocatul sucursalei;
- Stabileste rezerva de dauna aferenta fiecarui dosar de dauna si o actualizeaza ori de cate ori se justifica;
- Completeaza dosarele de dauna pe care le transmite spre lichidare in termen de 24 ore de la primirea ultimului document necesar solutionarii, conform metodologiei din normele interne;
- Completeaza informatiile din dosarul electronic, in conformitate cu prevederile din normele interne;
- Calculeaza si propune cuantumul despagubirii la dosarele auto si non-auto cu "plata rapida";
- Verifica zilnic sarcinile primite in sistemul informatic si pe e-mail si le solutioneaza cu maxima operativitate;
- Lichideaza, propune la plata /respinge, aproba dosare de dauna in limita competentelor acordate;
- Verifica si elibereaza lunar rezerva de dauna la dosarele pasibile de prescriere, conform normelor interne in vigoare;
- Indeplineste sarcini specifice activitatii de relatii cu publicul legate de activitatea de solutionare a daunelor (de ex: informeaza clientul despre actele necesare intocmirii si solutionarii dosarului de dauna, despre stadiul de rezolvare al dosarului etc);
- Arhiveaza zilnic formularele de introducere in reparatie si documentele care stau la baza emiterii acestora, conform prevederilor legale si normelor interne.

Cerinte:
- Studii: superioare de specialitate;
- Experienta: minim 1 an intr-o unitate reparatoare/dealer piese de schimb;
- Cunostinte: legislative in domeniul asigurarilor, utilizare PC, cunostinte tehnice de specialitate;
- Limbi straine si grad de cunoastere: Limba engleza, nivel mediu;
- Abilitati/calitati individuale: lucru in echipa, seriozitate, corectitudine, cinste, initiativa;
- Alte cerinte: permis conducere cat. B.

Asteptam CV-urile dvs. pana la data de 31.05.2013, pe adresa e-mail: hr@allianztiriac.ro.