Sef Serviciu Asigurari CAR si Bunuri (Chief Engineering and Property Underwriter)

CERTASIG recruteaza Sef Serviciu Asigurari CAR si Bunuri (Chief Engineering and Property Underwriter)

certasig_yopmail.com_yran
Actualizat la: 2013-04-30
Valabil pana la: 2013-05-15

Compania CERTASIG Nivel cariera Peste 3 Ani Exp

Obiectivele postului - Coordoneaza si conduce activitatea tehnica de asigurari CAR si Bunuri, astfel:
- Administreaza activitatea de subscriere si dezvoltare de produse asigurari CAR si Bunuri;
- Gestioneaza portofoliul de produse de asigurari CAR si Bunuri in scopul realizarii obiectivelor de venituri si profit;
- Raspunde de realizarea obiectivelor de profitabilitate pentru portofoliul de asigurari CAR si Bunuri (rata daunei bruta si neta, rata combinata bruta si neta);
- Raspunde de realizarea indicatorilor de portofoliu pentru produsele de asigurari CAR si Bunuri (grad de reinnoire, prima medie, frecventa, nr. de riscuri pe afaceri noi).

Responsabilitati:
- Elaboreaza strategia privind subscrierea asigurarilor CAR si Bunuri si coordoneaza activitatea urmarind incadrarea in strategia companiei;
- Propune spre aprobare Directorului Directiei Asigurari generale actiunile si masurile aplicabile pentru portofoliul de asigurari CAR si Bunuri (produse, pret, pozitionare) in vederea realizarii obiectivelor companiei si executarea acestor actiuni;
- Monitorizeaza actualizarea/elaborarea procedurilor/normelor interne pentru reglementarea activitatii de subscriere;
- Monitorizeaza evolutia sectoarelor economice relevante pentru afacerea companiei, precum si evolutia pietei de asigurari pe clasele 8 si 9;
- Elaboreaza analize de piata si propune masuri pentru a raspunde la evolutia factorilor externi;
- Administreaza portofoliul de produse de asigurare si Bunuri pentru realizarea obiectivelor stabilite (revizuirea produselor existente, retragerea de produse, modificari de tarif, stabilirea de tarife noi, modificari de conditii de asigurare, instructiuni de subscriere etc);
- Administreaza expunerea la riscurile catastrofale, colaboreaza cu alte departamente implicate, propune masurile necesare aplicabile activitatii de subscriere, management de produse si vanzari pentru mentinerea expunerii in limitele agreate;
- Coordoneaza activitatea de efectuare a inspectiilor de risc aferente liniilor de afaceri specifice claselor 8 si 9 practicate de catre societate;
- Informeaza periodic Directorul Directiei Asigurari Generale cu privire la evolutia indicatorilor de portofoliul vs plan de afaceri, precum si referitor la statusul actiunilor stabilite, propune si executa masurile alternative atunci cand din motive obiective executarea conform calendarului planificat este intarziata;
- Prezinta in Comitetul de Risc propuneri, informari, analize si alte documente la solicitarea Directorului Directiei Asigurari Generale.

Calificari

Studii:
- Superioare (tehnice/economice/juridice).

Experienta/vechime intr-o pozitie similara (ani):
- Minim 7 ani asigurari generale;
- Minim 5 ani asigurari CAR si Bunuri.

Cunostinte:
- Asigurari generale: legislatie, produse (conditii, tarifare), piata/competitori, strategii de afaceri, P&L, managementul portofoliului de produse, managementul schimbarii, managementul conflictelor;
- Cunostinte avansate Microsoft Office;
- Limbi straine si grad de cunoastere: limba engleza - nivel avansat, o alta limba straina reprezinta un plus.

Alte cerinte:
- Abilitati/calitati individuale: perseverenta, seriozitate, integritate, spirit de observatie, inovatie, gandire structurata, corectitudine, flexibilitate la schimbari;
- Capacitate de subscriere in mod independent;
- Orientare puternica catre rezultate si competitivitate;
- Experienta in relatiile cu firmele de brokeraj;
- Excelente abilitati de comunicare si negociere;
- Capacitate de lucru atat individual, cat si in echipa;
- Disponibilitatea la program prelungit.

Data-limita de depunere a candidaturilor este 15.05.2013.
CV-urile vor fi trimise pe adresa: diana.festila@certasig.ro.

Job Urgent